Wyłapać hejterów, zlikwidować bałagan!

Okrutna zbrodnia dokonana na prezydencie Gdańska wywołała falę emocji porównywalną z tym co działo się po katastrofie smoleńskiej. Tysiące ludzi wyrażających żal – jak po odejściu kogoś bliskiego, znicze, czuwanie przy trumnie zamordowanego. Polacy pokazali, że nie akceptują przemocy i solidaryzują się z rodziną prezydenta Adamowicza.
Jednocześnie od razu śmierć polityka związanego z PO zaczęła być rozgrywana według tego samego schematu, który towarzyszył wydarzeniom po Smoleńsku, tylko role stron się odwróciły. Teraz to Platforma ma swojego męczennika i od razu zaczęła próbować zrzucić winę za morderstwo na nienawistnego Kaczyńskiego i PiS. Zabójca Adamowicza miał według tej wersji działać pod wpływem „mowy nienawiści” jaka leje się na Platformę z ekranów publicznej telewizji. Rzecznik Praw Obywatelskich Bodnar, który nie ukrywa swojej wrogości wobec partii Kaczyńskiego, wręcz zażądał żeby prokuratura zbadała czy rzeczywiście – jak podała Gazeta Wyborcza – morderca miał w więziennej celi oglądać ciągle TVP Info. A wiadomo – jak TVP Info to ciągła nagonka na Platformę, „mowa nienawiści” - chłop się naoglądał, wyszedł wziął nóż – i dalej już wiecie.
Prokuratura na poważnie badała też, jakie gazety czytał Stefan W. i czy czasem nie była to PiS-owska „Gazeta Polska” – bo wtedy też inspiracja polityczna byłaby oczywista. Niestety ten trop okazał się fałszywy – Służba Więzienna oświadczyła, że w celi był oglądany TVN24, a Stefan W. czytał „Dziennik Bałtycki”. I co teraz z tym zrobić? Bo przecież dla każdego kto kocha PO, a nienawidzi PiS jest jasne, że to była „zbrodnia z politycznej nienawiści”. Dokładnie tak samo, tylko w druga stronę twierdzi do dziś Macierewicz i wyznawcy spisku smoleńskiego, w którym miało dojść do zamachu, który zaplanował zaprzedany Niemcom Tusk razem z zimnym czekistą Putinem. Nawiasem mówiąc – jeśli już jesteśmy przy Smoleńsku - to minęły 3 lata rządów PiS i komisja Macierewicza jakoś niczego w sprawie Tupolewa nie wyjaśniła.
Próby politycznego wykorzystania morderstwa Adamowicza na szczęście jakoś ucichły pod wpływem rozsądnego działania prezydenta Dudy i rządu, który nadał pogrzebowi zamordowanego prezydenta Gdańska charakter oficjalnych uroczystości państwowych i ogłosił żałobę narodową. I – wbrew temu co chcieliby usłyszeć i zobaczyć politycy PO poszukujący politycznego paliwa, nie było z pisowskiej strony właśnie żadnej „mowy nienawiści” (cokolwiek by to pojęcie miało znaczyć). Jeśli już to najwięcej na śp. Adamowicza nawygadywał konkurujący z nim w wyborach na prezydenta – kandydat Platformy Jarosław Wałęsa.
W całej tej tragicznej sprawie, podobnie zresztą jak w katastrofie smoleńskiej całkowite prawie milczenie otacza kwestię procedur bezpieczeństwa - tutaj zabezpieczenia koncertu Wielkiej Owsiakowej Orkiestry w Gdańsku. Jak to było możliwe, że morderca przez nikogo nie niepokojony, z bojowym nożem w kieszeni wszedł na scenę, zadał Adamowiczowi ciosy, zabrał mikrofon i jeszcze przez prawie minutę chwalił się swoim czynem? Prawdę powiedziawszy gdyby chciał się wymknąć to spokojnie by to zrobił i nie wiadomo czy byśmy go do dzisiaj znaleźli. Jak się zatem okazuje – koncert WOŚP w Gdańsku był zorganizowany „na wariackich papierach” – nie był w ogóle zgłoszony jako impreza masowa. I o tym wątku oczywiście wszyscy w zasadzie milczą z dwu powodów. Po pierwsze prawdopodobnie wszystkie imprezy organizowane pod szyldem Owsiaka są właśnie w taki bałaganiarski sposób robione. A po drugie? Po drugie – aż głupio to powiedzieć – ale organizatorem „światełka do nieba” i koncertu w Gdańsku był… Urząd Miasta Gdańsk, czyli śp. prezydent Adamowicz. No i jakże tu w takiej żałobie, po pochowaniu prochów zmarłego w bazylice wypominać Mu jakieś mankamenty?
No i na koniec pytanie – czy takie katastrofy jak Smoleńsk i okrutny mord w Gdańsku czegoś nas nauczą? Czy też dalej będziemy obarczali winą przeciwników politycznych zamiast zlikwidować bałagan.

 Janusz Sanocki

 

NYSKA KRONIKA FILMOWA
Najnowsze wydanie
Najnowsze wydanie Nowy numer Nowin Nyskich już dostępny!

Kup i dowiedz się więcej...

Kolportaż:
własny i RUCH S.A.

Prenumerata:
Poczta Polska
e-WYDANIE
Całe "Nowiny Nyskie" na Twoim ekranie

Zamów e-wydanie naszego tygodnika
w wersji elektornicznej PDF.
FELIETON
Wyłapać hejterów, zlikwidować bałagan!

Okrutna zbrodnia dokonana na prezydencie Gdańska wywołała falę emocji porównywalną z tym co działo się po katastrofie smoleńskiej. Tysiące ludzi wyrażających żal – jak po odejściu kogoś bliskiego, znicze, czuwanie przy trumnie zamordowanego. Polacy pokazali, że nie akceptują przemocy i solidaryzują się z rodziną prezydenta Adamowicza.

Czytaj więcej...
OGŁOSZENIE
Reklama Czesciauto24.pl